#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
Said HÜŞYAR
 

Ümmeti Tih Çölünden Kurtaracak Nesil Nerede!

Said HÜŞYAR

24 Ekim 2016 Pazartesi 21:04
Yazdır

Allahın adıyla ve salat ve selam O`nun pak Resulune, kutlu Resulun ehline, ashabına ve kıyamete kadar onun yolunda canfeda olan erlere olsun.

Aziz Kuran`ı inceleyen bir insan eğer bunun Müslümanların kutsal kitabı olduğunu bilmeden incelerse herhalde Yahudilere inmiş bir kitap olduğu sonucuna varacaktır. Çünkü Kuranda Yahudilerden o kadar çok bahsedilmektedir ki,insan ister istemez bu vehme kapılıyor. Tabi Yahudilerden bu kadar çok bahsedilmesinin sebepleri var elbette. Belki başlıca ilk husus; bu Kitabın tüm insanlığa hitap ediyor olması ve dolayısıyla Yahudileri de muhatap alması nedeniyledir. Ancak asıl üzerinde durmak istediğim ve bizim konumuzu da teşkil eden husus şudur ki: Yahudiler de bir ümetti ve Allah Azze ve Celle bize onları örnek gösteriyor, onlardan ibret almamızı öğütlüyor ve tarihin tecrübesinden bahsediyor bize.

Kuranda Yahudilerle ilgili çok sahne var, ancak bir sahne var ki belki de bugünkü ümmetin halini betimler nitelikte. Sahne şöyle: Yahudiler Firavun`un zulmü altında inliyorken ve erkekleri öldürülüp kadınları sağ bırakılıyorken Allah Azze ve Celle, Hz. Musa aracılığıyla onları Firavun ve avanesinden kurtarıyor, onlara Kızıldenizden yollar açıyor ve tüm Firavun hanedanını ve gücünü burada yok ediyor, hepsini boğuyor. Gerçekten müthiş bir olay… Dünyanın süpergücü olan Amerikanın bir anda tüm gücüyle yok olduğunu düşünsenize. Bir gün uyandığınızda tüm Amerikanın okyanus altında kaldığını, bütün ordusunun ve devlet erkanının boğulduğunu, tüm silahlı güçlerini ve ekonomisini kaybettiğini hayal edin. O zaman bu olayın büyüklüğü daha iyi anlaşılır belki.

Aslında üzerinde durmak isteğim nokta bu olayın başka bir yönü. Allahın bu denli müthiş bir yardımını ve mucizesini gören Yahudilerin tutumu bizi çekiyor burada. Şöyle ki Hz. Musanın onlara: “Ey kavmim! Allah`ın size yazdığı/ takdir ettiği Arz-ı Mukaddese(Kutsal topraklara) girin ve arkanıza dönmeyin, yoksa hüsrana uğramış kimseler olarak dönersiniz(Maide/22)” demesine karşılık onlar ise şu cevabı şu veridiler Peygamberlerine: “Dediler ki: Ey Musa! Şüphesiz onlar(o zorba topluluk) orada kaldıkları müddetçe biz oraya asla ebedi olarak girmeyeceğiz. Sen, Rabbinle git, artık ikiniz savaşın, şüphesiz biz de burada oturacağız(Maide/24)” Bunun üzerine Allah da Hz. Musa`nın bu fasıklar hakkında ettiği duaya şöyle cevap veriyor. “(Allah) buyurdu ki: Şüphesiz orası(Arz-ı Mukaddes) onlara kırk yıl haram kılınmıştır. Yeryüzünde(Tih Çölünde) şaşkın şaşkın dolaşacaklardır. Fasıklar topluluğundan dolayı üzülme(Maide/26)” Allah`ın bu fermanında sonra Yahudiler kırk sene boyunca Tih Çölünde çıkış yolu bulamıdılar ve şaşkın şaşkın dolaştılar. Ta ki Allahın Resulune bu cevabı verenlerin hepsi öldü ve yeni, mübarek bir nesil yetişti, Allah onları o çölden kurtardı ve o mübarek toprakları bu yeni neslin eliyle fethettirdi.

Evet, ne zaman ki bu ümmet “ya Rasulallah! Sen bize şu denizi gösterip, dalsan şüphesiz biz de seninle birlikte dalarız” demeyi terk etti, lisan-ı halleri ile onun şahsı manevisine “git, senle Rabbin savaşın” dediler ve oturmayı seçtilerse, işte o zamandan beri yeryüzünde şaşkın şaşkın dolaşmaya mahkum etti Allah bizi ve zilletten zillet beğendik yıllarca. Mal, namus gitti. Kutsallar kafirlerin postalları altında ezildi ve Müslümanların kanı oluk oluk akıtıldı. Kanımız beş kuruş etmez oldu canilerin gözünde. Kırk yıllardır sürüyor bu halimiz, zilletten büküldü boynumuz ve yok oldu onurumuz.

Daha kaç kırk yıl sürecek bu zillet! “Zillet bizden uzaktır” diyen o mübarek nesil nerede. Nerede Huseynin, Şeyh Saidin varisleri! Nerede o mübarek cengaverler, o müberek nesil! Arz-ı Mukaddesi, Mescid-i Aksayı ve ümmetin mukaddesatını, namusunu ve mazlumları kurtaracak, buraları fethedecek nesil nerede!

O zaman ey gençler! Ya yeni nesil siz olun veya bu nesli siz yetiştirin. Ey kadınlar! Ana kuzuları değil, kurbanlıklar, zekatlar yetiştirin bu ümmete. Ey Ümmetin erkekleri! Oturmayı bırakın. Oturmak ar bize artık bu Kürdistanda. Ta ki burayla birlikte Arz-ı Mukaddesi feth edene kadar ve kanlarımızla sulayana kadar bütün arzı, ar bize oturmak. Biz ki zekat olduk bu topraklarda, temizlemek için küfrün kirinden ve pasından. Biz ki kurban verdik Şeyh Saidi, Huseyni, Huseynleri, Hasanları, Riyadları, Yasinleri, Cengizleri, Fethileri ve daha nice azizleri. Şimdi ahdini tutma zamınıdır, onların yolunu sürdürme zamanı, bütün ümmete hami olma zamanıdır. Anlamasa da bu ümmetin oturanları, kalkanlar var Kürdistanda. Kalkanlar var şehitçe. Bir daha oturmamak üzere kalkmaya vesile olması dileğiyle, kalkanlara selam olsun.

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur