#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
Medeni POLAT
 

Şubat Soğuğu ve Şehadet

Medeni POLAT

24 Şubat 2015 Salı 15:07
Yazdır

Şubat denilince akla mazlumca şehit edilenler gelir.

İskilipli Atıf Hoca (4 Şubat 1926),

İmam Hasan El-Benna (12 Şubat 1949),

Malcolm X (25 Şubat 1965),

Metin Yüksel (23 Şubat 1979),

Abbas Musavi (17 Şubat 1994),

25 Şubat 1994'de Filistin'in el-Halil kentindeki Halil İbrahim Camii'nde 67 Müslüman’ın şehit edilmesi

Hama katliamı vb. daha ismini sayamadığımız birçok şehid.

Bu ve benzeri birçok sembol isim bu ayda şehid düştüğünden dolayı bu ay şehadet ayı olarak anılıyor.

Ölüm, Hayat ile vuslat arasındaki perdedir. Şehadet bu ölüm perdesini yırtmaktır. Ebedileşmenin adı, Rabbe kavuşmanın arzusudur, şehadet.

Onun rızasını her şeyden çok kıymetli bilmektir. Şehadet bir yaşama biçimidir. Allah için yaşadığına şahitlik etmektir. Allah yolunda engel tanımamaktır. Allaha kendini adamaktır. Allah yolunda tüm gemileri yakmaktır. Onun verdiğini ona geri satmaktır.

“Hiç şüphesiz Allah, mü'minlerden -karşılığında onlara mutlaka cenneti vermek üzere canlarını ve mallarını satın almıştır.” (Tevbe 111)

Dünya ve dünyaya dair bütün prangalardan kurtulmaktır. Samimiyetle yaşamak, ihlâsla çalışmaktır. Toplumun sorumluluğunu yüreğinde hissetmektir. Vurdumduymazlığın ayyuka çıktığı bir zamanda, sorumluluğu tüm benliğinde hissetmektir. Hayat bağışlamak için tereddütsüz hayatından vazgeçmektir.

“Ölüm tutkunu olun ki size hayat bağışlansın” diyen şehidin anlatmak istediği aslında ölümü değil ölümsüzlüğü istiyorsanız ölüm kavramını hayatınızdan çıkarın.

Hayata bağlanmak ve sonsuzluğun peşinden gitmektir. Hayattan hiç kopmamaktır.

Şehadet Allah için bir hayat yaşayacağımıza dair, Allah’a verilmiş bir sözdür. Bu sözden asla caymamaktır.

“Mü’minlerden öyle adamlar vardır ki, Allah’a verdikleri söze sâdık kaldılar. İçlerinden bir kısmı verdikleri sözü yerine getirmiştir (şehit olmuştur). Bir kısmı da (şehit olmayı) beklemektedir. Verdikleri sözü asla değiştirmemişlerdir” (Ahzap 23)

Şehidin beklentisi bir şeyler kazanma değildir. Onun bütün derdi toplumun ıslahı ve kurtuluşudur. O, kendinden çok toplumla yani ümmetin kurtuluşuyla alakalıdır. Kendini topluma feda edendir. Bireysel şeyler kazanmanın peşinde değildir. Bilakis kendi hayatına mal olsa da topluma

bir şeyler kazandırmanın peşindedir. O yüzden şehidin mantığını anlamakta zorlananlara, şehit Murtaza Mutaharri şöyle diyor: “Normal bir insan ile şehidin mantığı arasında fark vardır. Şehid aşk ehlidir, akıl ehli değil.”

Böyle olmasa Hz. Hüseyin öldürüleceğini bile bile kerbela’ya gider miydi? İskilipli Atıf hoca hazırlamış olduğu son savunmasını yırtar mıydı?

Asılmamak için kendi tebaasını diledikleri doğrultuda her yöne kanalize edebileceğini söyleyen ile “Bir kere özür dileyin” diyen despotlara: “Asın gitsin” diyen şehit Abdulkadir Molla ile Şehit Seyyid Kutub’un mantığı bir olur mu?

Kâfirlerin ve zalimlerin otoritesinden destur isteyenler ile Allah’ın otoritesine sığınanın mantığı bir olur mu?

Fenafillah makamına oturmuş bir şehid ile bizim gibi, yeryüzünde bir gün daha sorunsuz geçirmenin tedbirlerini arayan, “fakatların, amaların” arkasında mazeretler üretenin mantığı aynı olur mu?

İlahi mesuliyetlerini her türlü hayatının merkezine alan ile dünyadan ve maddiyatından arata kalan zamanlarını davasına ayıran bizler bir olur muyuz?

Uhud günü, üç oğlu ile cihada çıkma konusunda münakaşa eden ve bir sonuç alamayacağını anlayınca, Resulullaha gelerek : "Ey Allah'ın Resulü, şu benim oğullarım ve akrabalarım topal olduğumu bahane ederek beni bu hayırlı işten alıkoymak istiyorlar. Evde hapis olmamı istiyorlar, Allah yolunda cihada iştirakimi istemiyorlar. Allah’a yemin ederim ki bu topal ayaklarımla cennete gitmek istiyorum.” Diyerek şikayette bulunun Amr ibni Cemuh’un mantığı ile bin bir dereden mazeretlerin arkasına sığınan bizlerin mantığı bir olur mu?

Mute savaşında arka arkaya üç komutanın ismini zikrederek üçünün de şehid olacağını söyleyen Resulullah (s.a.v)’a hiç renk vermeden katılan kahramanlar ve bunların aileleri ile bir seyahate bile çıkarken, bir daha geri dönecek miyim, benim çocuklarım ne olacak? mallarıma kim bakacak? diyen bizlerin hayata bakış açısı hiç bir olur mu?

Her türlü dünyanın konforunu kendisine yakıştıran bizler ile “şehidlik bana yakışi ma zorla mıdır? Diyen şehid Riyad GÜNEŞİN’ dünyaya bakışı bir olurmu?

“Şehadet bir çağrıdır tüm nesillere ve çağlara” diyen şehit Metin YÜKSEL, şehadetin ümmet için bir canlılık ve bir ruh olduğunu ne de güzel dillendirmiştir.

Son asrımızın aziz şehitlerinin bugünkü ümmeti diriltmesi ve bir ruh katması duası ile…

 

Tüm zamanların Şahidi olan “Eş-Şehide” emanet olunuz.

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur