#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
SİZDEN GELENLER
 

Kur`an Nedir?

SİZDEN GELENLER

15 Mayıs 2016 Pazar 00:23
Yazdır

1400 küsür yıllık bir kitap, kaçıncı dededen kalma bilmem, tam bir tarihi eser. Üstelik anlaşılıyor, hiç de yabancı ve açıklanamayan bir dilde değil, kendi diline çevrilmiş ve onlarca açıklaması/tefsiri var kendi dilinde. Arapça olmasına rağmen, Arapça olan hiçbir beşer sözüne benzemiyor. Hem en az kendisine iman edenler kadar düşmanları da olmuş her devirde. Hem düşmanlarını bile mest eden bir edebiyatı ve bir ahengi var. Usandırmıyor, okudukça okuyasın geliyor, dinledikçe dinleyesin… Düşmanları onu dinlemekten kendini bir türlü alıkoyamıyor. İman etmeyi kendine yediremediği için sihir diyor, bizi büyüledi diyor bu kitap. Hem düşmanları canla, başla çalışmasına rağmen yok edemiyor bu kitabı, tek bir harfini değiştiremiyor bile. Bu beşer sözüdür diyenlere, “haydi siz de bunun gibi bir sure olsun getirin” diye meydan okumasına rağmen 1400 senedir ses yok kafirlerden. Her asırda milyonlarca hafızada, dilde ve günülerde ezberdir bu kitap. Hem bir şiir ezberleyemeyen çocuklar bile 600 sayfalık bu kitabı çok rahat ezberleyebiliyor. Hem bu kitap 15 asırdır değişmemesi, edebiyatı ve ahengiyle yetinmemiş, dosdoğru bir yola çağırıyor, yüzyıllardır düşmanları dahi bir hilaf görmemiş, üstelik hükümleri dünyayı cennet ediyor, hem cennete ulaştırıyor. Akla da gayet uygun, bir takım hikayelerden, destanlardan, efsane ve hayali şeylerden bahsetmiyor. Bugünün bilimi de, tarihi de tasdik ediyor onu.

 

Hem insanları müthiş bir şekilde değiştirme potansiyeline sahip. Kalplerde, zihinlerde, beldeler de ve hatta dünyada inkılaplar yapmış. Yol kesiciler onunla tanıştıktan sonra yol gösterici olmuş cümle aleme. İnsanlar onu tanıdıktan sonra her şeyini vermiş onun için. Kıymetini bilenler, cevherden anlayanlar can vermiş onun için, hem de her yerde olduğu gibi senin beldende de be kardeşim. Bu yola en değerlilerimiz baş koymuş. Kaç Şeyh Saidler, Asıflar can verdi bu yola, kaç Said, Süleyman hayatını adadı buna, kaç Huseyn kurban oldu biliyor musun.

 

Hem bin yıllardır insanlığın kafasına takılan tüm sorulara cevap veriyor. “Ben nerden geldim, ne işim var bu alemde ve nereye gideceğim/akıbetim ne olacak…” En hayati sorulardan hangisi soruyorsan sor. Hepsinin cevabı hazır en güzelinden. Hem bu kitabı falanca yazar, filanca düşünür yazmamış, Rabbin yazmış/göndermiş sana, seni muhatap almış, sana sesleniyor, seni çağırıyor 18 bin alemin sahibi, senin sahibin ve yaratıcın. Ne oluyor sana, kulak asmıyorsun, arkana dönüp bakmıyorsun, açıp okumuyorsun, hiç üzerinde düşünme ihtiyacı bile duymuyorsun be adam. Seni düşünmeye sevk ediyor, düşünceni esir etmiyor, tutsaklığa değil, özgür bir şekilde düşünmeye çağırıyor. Hem herkesin aklına hitap ediyor, anlaman için tahsile ihtiyacın yok, filozof olmana, bilim adamı olmana gerek yok kardeşim. Bir bak, bir oku, bir düşün. Hele bak Rabbin ne diyor sana…

 

Ben müslümanım, Rabbim Allah, peygamberim Hz. Muhammed, kitabım Kur`an diyoruz ya hep. Kur`an ne kadar senin kitabın. Sen ne kadar tanırsın onu, ne kadar okudun, ne var ezberinde Rabbinin kelamından. Bir şey yoksa kusura bakma, bu senin kitabın falan değil, ne sen onu tanırsın, ne de o seni görmüş.

 

Kabına saygı gösterme sadece. Yüksek bir yere koyup muhafaza ettiğini, saygı gösterdiğini mi düşünüyorsun. Rabbinden sana gelene hiç bakmamak, takmamak mı saygı. Ya da bu sadece ölülere mi gelmiş, dirilere hiçbir şey yok mu bu kitaptan, mezar başında okunmak için midir bunca hüküm ve hikmet. Ya da okunup üflemek, çeşitli hastalıklardan kurtulmanın kısa yolumudur sadece. Kusura bakma diriyken bir fayda bulamamışsan bundan, öldükten sonra sana faydası dokunmaz.  Korkma çarpmaz seni bu kitap elektrik değil, yaklaş ona, al eline. Önce bir kokusunu çek içine, sonra otur, oku ve hayıflan kendi kendine. Hayıflan seni yıllardır bu zevkten alıkoyan anlayışına.

 

Said HÜŞYAR

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur