#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
M. Şirin Çağlayan
 

İdarede ve Temsilde HAKK’a Teslimiyet;

M. Şirin Çağlayan

m.sirincaglayan@hotmail.com
20 Nisan 2017 Perşembe 16:32
Yazdır

Elhamdulillah, wesselatu wesselamu Ala Resulillah

Güzel bir ilde, güzel bir bölgede, güzel bir ülkede ve bütün sıkıntılara acı ve ızdıraplara rağmen eylemlerimizle daha da güzelleştirebileceğimiz ve yaşanabilir dünyada yaşıyoruz.

Her şey güzel yaratılmıştır. Her şey bir hikmete binaen yaratılmıştır. Ve bütün mahlûkatın içerisinde en mükemmel varlık ise ‘insan’ yaratılmıştır. “Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık."(Tin Suresi-4)

Dünya üzerinde yaşayan insanlar arasında dengenin sağlanması için, insanlar arasında görev taksimatı yapılmıştır. Bu taksimatta kimi amir, kimi memur, kimi patron, kimi işçi, kimi idareci (yöneten), kimi ise idare edilen (yönetilen)konumunda, pozisyonundadır. Bu örnekleri çoğalttıkça çoğaltabiliriz. Fakat bu görevlerin en mühimi ve en önemlisi,  idareci konumunda olanların yüklenmiş olduğu görev ve sorumluluktur. ’En güzel bir şekilde yaratılmış’ olan insanın görevi ise vazifesini en güzel bir şekilde yerine getirmektir.

İdareci dendiğinde aklımıza ilk gelen, toplumu (halkı) idare eden makamlardır. Toplum dediğimizde ise, toplumun çekirdeği diye tarif ettiğimiz aileden, ülke yönetiminde en üst makamda bulunan Cumhurbaşkanı veya Başbakan olarak farklı kategorilere ayırabiliriz.

İdareci konumunda olanlar, idaredeki sorumluluklarının yanı sıra, idare ettikleri kitle veya toplumu temsilde de sorumluluk sahibidirler. Çünkü; halkın idarecilerine olan güveni her anlamda sahip oldukları bütün değerlerini kendilerine emanet ettikleri anlamına gelir. Meseleye bu açıdan baktığımızda idarecilerin HAKK’a ve halka karşı olan sorumlulukları da anlaşılacaktır sanırım.

Adalet temelleri üzerinde inşa edilmeyen bir idarede istismar ve zulüm muhakkaktır. Bizler, toplum olarak ahlakımızı akidemizden alan bir toplumuz veya öyle olmamız gerekir. Akide derken geçmişimize, tarihimize bakmakta, selefimizin bizlere bu anlamda nasıl bir emanet, miras bıraktıklarına bir göz atmakta fayda olacağını düşünüyorum.

Selefimiz dedik. Evet, Hz. Ömer… İdare ve adalet derken, adaletin timsali olan Hz Ömer’den bahsetmeden geçmek, meseleyi ifade etmede ve anlaşılır hale getirmede büyük bir eksiklik olacaktır.

Hangi Ömer? Fırat’ın kenarında bir kurda yem olan bir keçinin hesabını Allaha verememenin korkusunu yaşayan Ömer...

Fakir fukaranın, muhtaç olanların ihtiyaçlarını sırtında taşıyan, idaresi altında olan insanların (Müslim gayrimüslim) hesabını Allaha verememe korkusuyla gözlerine uyku giremeyen, gece gündüz halkıyla haşir neşir olan adaleti yerine getirirken en yakınını dahi kayırmayan Hz Ömer...

Sahip olduğu bütün varlığını Allaha teslim eden ve idaresi altındaki insanlar arasında gerçek adaleti tesis etmesiyle kendisine itaatte bütün bir ümmeti teslim alan Hz Ömer...

Şimdi bir kıyaslama yapalım. İdareciler olarak aynı akideyi paylaştığımız Hz Ömer ile aramızdaki farkları bir bir gözden geçirelim. Bu arada sakın “O Hz. Ömer’di biz kimiz” demeyin. Hz. Ömer’in İslam’dan önceki halini, hayatını da düşünün ve daha sonra Ömer İbn-ul Hattab’ı “HZ. ÖMER” yapan değerleri düşünün ve düşünün…

İdare ve temsilde ‘HAK’  ve adaleti yerine getirme temennisiyle Allah’a emanet olun.

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur