#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
Abdulhakim SONKAYA
 

İblis tahminlerde gizlidir

Abdulhakim SONKAYA

abdulhakimsonkaya@hotmail.com
15 Mayıs 2017 Pazartesi 19:49
Yazdır

Evet, İblis tahminlerde gizlidir. Bunu “şeytan ayrıntıda gizlidir” şeklinde ifade edenler de vardır. Ama Kur'an'a göre asıl olan birincisidir.  “İblis onlar hakkındaki zannında-tahmininde doğru çıktı” (Sebe:20) ayeti bunu haber veriyor. Öyle ya şeytanın ayrıntıda zannedilmesi insanın nurdan mahrum kalması sonucunda tahmin ve varsayım üzere hareket etmesi ve en nihayet yanılmasıdır.

Normalde İblis, “umudunu kesen” demektir. Fakat çoğu zaman insanlar hakkındaki tahmininde-zannında haklı çıkar. Çünkü insan varsayımlar üzerinde tahminlerle hareket etmeyi çok sever. Bu, insanın zaafıdır. Çünkü insan ya zalimdir. Ya da Mazlumluk psikolojisindedir. Bu da onu herhalde zulmete yani karanlığa mahkûm eder.

Peygamber (sav) “zulüm, zulmettir” buyurur. Zulüm de mazlumluk da insanı bu duruma mahkûm eder. Zalim kimse ettiği zulmün karanlığına mahkûm olur. Neyi nereye yerleştireceğini bilemez hale gelir. Bu durumda şeytan onu zanla, tahminle meşgul eder. Dilediği gibi onu yönlendirir. Onu zanlı duruma düşürür. En nihayet ve herhalde tahmininde, zannında doğru çıkan şeytan olur.

Zalim, zalimdir. Şeytana mahkûmdur. Çünkü zulmü ona karanlık olmuştur. Zulmet olmuştur. Ayrıntılar tahminler tamamen şeytana kalmıştır. Şeytanın kelime anlamı da “dibi görünmeyen çok derin kuyu” demektir.

Mazlumlar da bu psikolojide oldukları sürece zulmetten kurtulamazlar. Onlar da basiret ve feraset sorunu yaşarlar. Bu nedenle Allah (cc) “biz onlara zulmetmedik onlar kendi kendilerine zulmettiler”(Nahl:118) buyurarak daima zulmü insanın kendisine izafe etmiştir. Çünkü zalim olsun mazlum olsun eğer insan, Hakkın nurunu görmese kesif bir örtünün altında kalır. Her adımını tahmin üzere atmaya başlar. Varsayımla hareket etmeyi maharet bilir.

Elbette burada zalim ile mazlumu eşitlemiyoruz. Sadece netice itibariyle zulme maruz kalan kimsenin bu halini mazeret görerek tahmin ve varsayım üzere hareket etmesinin akıbetini hatırlatıyoruz..

“Kahrolsun kendi tahminlerini ileri sürenler!” (Zariyat:10) buyrulur. Kur'an-ı Kerim; komplocuları,  işi gücü varsayım olanları, tahmincileri kınıyor ve bunların ortaya koyduğu sonuçların hükümsüz olduğunu buyuruyor. Zira onlar maceracıdır. Varsayım ve tahminle hareket ederler.

Bizzat kendileri -ABD Savunma Bakanı- şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu söylüyor. Evet, şeytan aynı zamanda tahminlerde gizlidir. Çünkü zulmünüz size zulmet olmuştur.  Bu nedenle Siz ancak tahminde bulunur, varsayım üzere hareket edersiniz ama yanılırsınız. Çünkü şeytanın kendi tahmininde doğru çıkması için sizin yanılmanız gerekir. Nitekim sizi yanıltır.

Mazlumluk psikolojisi tehlikeli bir psikolojidir. İnsana hayır getirmez. Evet, ortada bir zulüm varsa adalet arayışı asıl olmalıdır. Zulüm psikolojisi insanı kinlendirir. İnsanı insaftan ve vicdandan uzaklaştırır. Karanlıklardan medet ummasına, binaenaleyh tahmin ve varsayım üzere hareket etmesine yol açar. İdeolojik boyut bir tarafa bazı Kürtlerde de bu duygu vardır ve bu da onlara kesif bir örtü olmaktadır. Bu nedenle tahmin ve varsayım üzere uzanan her eli tutuyorlar. Böylece tahmincilerden oluyorlar. Ve orada şeytan onları yanıltıyor. Kendilerine bahis oynatır ama onlarınkini değil kendi tahminini doğru çıkartır.

Mümin güvenendir. Ona tahmin yakışmaz. Emin olmak yakışır. Güven vermek, güven duymak yakışır. Böyleyken mazlumluk psikolojisi ve bahanesiyle Arabı, Türkü “düşman” belleyip zulümleriyle zulmet perdesine mahkûm olmuş elleri tutmak ve onların tahminlerine alet olmak büyük bir risktir. Kumardır. Alınan hiçbir silah bu tehlikeyi bertaraf etmeye yetmez. Bu silah sulhu getirmez. Adaleti hiç getirmez. Sadece varsayımı güçlendirir. Varsayımlar da ne kadar güçlenirse risk o kadar büyür.

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur