#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
M. Taha GERGİN
 

AŞURA VE İMAM HÜSEYİN

M. Taha GERGİN

16 Ekim 2016 Pazar 13:08
Yazdır

Hicri takvime göre Muharrem ayının 10.günü Aşura günüdür. Muharrem ayı Hicri (kameri) Takvimin ilk ayıdır. Aynı zamanda Muharrem, İslam terminolojisinde Eşhur-i Hurum (haram aylar) diye bilinen (Muharrem, Recep, Zilkade, Zilhicce ayları) aylardan biridir. Allah’u Teâlâ tevbe suresinin 36. ayeti kerimesinde şöyle buyurarak buna işaret ermiştir;  “Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri geçerli olan evrensel yasasına göre O'nun katında ayların sayısı on iki`dir. Bunlardan dördü haram aylardır. Bu dosdoğru dindir. Sakın bu aylarda konmuş yasakları çiğneyerek kendinize zulmetmeyiniz.” Araplar bu aylara İslam’dan öncede hürmet gösterirlerdi İslam’dan sonrada bu ayların özel konumu devam etmiştir. Bu aylarda özellikle savaştan ve kargaşadan uzak durulur ve toplumda bir barış ve sükûnet oluşturulmaya çalışılırdı.

Haram aylardan biri olan Muharrem ayı özellikle kendisinde Aşura Günü`nü barındırması sebebiyle bu ayların arasında da farklı bir yere konumlandırılmıştır. Çünkü Muharrem ayının 10. günü olan Aşura Günü`nde gerçekleşen olaylar, hem İslam dininde hem de diğer semavi dinlerde bu güne ve bu aya farklı bir anlam yüklenmesine sebep olmuştur.

Rivayetlere göre Hz. Âdem’in yeryüzüne gönderilmesi ve tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Nuh’un tufandan kurtulması, Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması, Hz. İbrahim’in ateşten kurtulması, Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hz. İsa’nın doğumu ve göğe çıkarılması olayları Aşura günü gerçekleşmiştir.

Aşura Günü, Hz. Peygamberin torunu, cennet gençlerinin efendisi, Resulullah (sav) ‘in “Hüseyin bendendir bende Hüseyin denim, Allah Hüseyin’i seveni sever”  dediği, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın oğlu İmam Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi ile yeni bir anlam kazanmıştır.

Muharrem ayı ve Aşura, Hz. Hüseyin’in şehadetiyle yeni bir misyona kavuşmuştur. Aşura denince artık insanların aklına ilk olarak Kerbela gelmektedir.

İmam Hüseyin’in kıyamı ve şehadeti gerçekten bizler için çok büyük dersler ve mesajlar içermektedir. Onun davası mal, mevki, şan, şöhret davası değildir.

Nitekim o kıyam etme sebebini şöyle açıklıyor; “Ben azgınlık, makam, fesat çıkarmak ve zulüm yapmak için Medine’den ayrılmadım. Ben, Ceddim’ in ümmetini ıslah etmek, marufu emir, münkeri  nehyetmek, ceddim Resulullahı’ın (sav) ve babam Ali’nin (ra) çizgisinde hareket etmek için kıyam ettim.”

Evet, onun kıyamı, insanlığa şanlı bir direniş ve diriliş dersi verme destanıdır. O’nun kanı kendisinden sonra gelen Müslümanların tamamına esin kaynağı olmuş ve o kan, Kerbela çölünü diriltip gülistana çevirmiştir.

O’nun kanı ısırgan krallar ve zorba sultanlar karşısında korkmadan hakkı haykıracak neferler bahş etmiştir islam ümmetine. Ümmet Tağut’un kim olduğunu ve Mustazaflığın ne olduğunu kâmil manasıyla Seyyidinin kanı ile öğrenmiştir. “Heyhat minezzille!” haykırışının içerisinde barındırdığı derin mefkureyi “Hayatın iman, cihad ve sabır” olduğunu yine ümmet ondan öğrenmiştir.

O’nun Kerbelaya dökülen kanı, yeryüzünün tamamına abı hayat olmuştur. Kerbela`da dökülen o mübarek kan, yüzyıllar sonra Moğollara karşı izzetlice duruş sergileyen İmam ibn-i Teymiye’leri doğurmuştur.  Şeyh Abdulkadir-i Geylani ile Şahı Nakşibendi`yi nefsi emarenin şerrinden kurtarıp fenafillah makamına çıkaran yine bu kanın bereketidir. Kudüs’ü Haçlılardan kurtaran Selahaddin’in uykularını kaçıran “heyhat minezzille” feryadı değil de nedir?

Kerbela’da Resulullah’ın gülünün başsız bedeninden fışkıran kandır,  Anadolu ve Kurdistan’ı ayakta tutan, İskilpli Atıf  Hocaya savunmasını yırttıran, Süleyman Hilmi Tunahan’a Kur`an talimi yolunda şevk aşılayan, işte bu kandır.

İmam Hüseyin’in kanıdır, Kürdistan dağlarından Saideyn (iki Said)`i çıkaran.

Şeyh Said’in akrabaları ile arasında geçen şu konuşma hakikaten onun kıyam dersini kimden aldığını göstermiyor mu?

“Yarın ben kıyâmet günüde Allah’ın ve Peygamber’in huzuruna çıktığımda, Allah bana: ‘Ey Said, İslâm dininin hükümleri ayaklar altına alındığında sen niçin sessiz kaldın, gücün ve imkânın olduğu halde niçin savaşmadın?’ diye sorduğunda ben ne cevap vereceğim? Cehennem zebânîleri beni sarığımdan tutup cehenneme çektiklerinde ben ne edeceğim? Hayır! Andolsun Allah’a ki yalnız ben ve bu elimdeki baston bile kalsa, bâtılın karşısına çıkıp kıyâm edeceğim. Şehid olana kadar da mücâdelemden asla dönmeyeceğim. Ne ben Hz. Hüseyin’den daha makbul bir kulum, ne de siz onun ailesinden daha makbulsünüz. Ben üzerime düşeni yapmak zorundayım. Allah’a emânet olun!”

 

Rabim şehadeti dualarının başına yerleştiren kullarından eylesin. Allah’ın selamı şehadet hazırlığı içinde olanlara olsun.

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur