#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
Rektör Polat öğrencilere hitap etti
 

Rektör Polat öğrencilere hitap etti

Muş Alparslan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunları için düzenlenen törende konuşan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, dillerin Allah´ın mucizesi olduğunu ve hiçbir dilin diğerinden daha az değerli olmadığını söyledi.

18 Haziran 2017 Pazar 17:57
Yazdır

Muş Alparslan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunları için bir mezuniyet töreni düzenlendi. Törende konuşan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, dillerin Allah´ın mucizesi olduğunu ve hiçbir dilin diğerinden daha az değerli olmadığını söyledi. İnsanın özgül ağırlığı yoksa nereden mezun olduğunun da bir anlamının olmadığını söyleyen Rektör Polat, “Özgül ağırlığınız yoksa nereden mezun olduğunuzun anlamı yoktur. Özgül ağırlığınız yoksa dünyanın en tanınmış üniversitelerinden de mezun olsanız manası yoktur. Bunu biz akademisyen alımlarımızda sıkça yaşıyoruz. Sadece Türkiye´nin değil dünyanın tanınmış üniversitelerinden mezun bazı adaylar oluyor ki o arkadaşları sınava tâbi tuttuğumuzda hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bunun aksi de sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Bazen öyle adaylar geliyor, mezun olduğu yeri duyunca suratınız ekşiyor ama o aday öyle bir kâğıt veriyor ki hayret ediyorsunuz. Dereceyle üniversite sınavlarını kazanan bir öğrencimiz şu an araştırma görevlimiz olarak çalışıyor. Daha dün bir mezunumuz yanıma geldi. Üç yılda fakültesini dereceyle bitirmiş, ALES puanı gayet güzel, yabancı dili iyi ve bu kardeşimizin hem annesi hem de babası yok. Bu arkadaş Muş Alparslan Üniversitesi mezunu. Bu şekilde başarılı ve gayretli başka arkadaşlarımız da var” dedi.

“Sakın Çalışmayı Bırakmayın”

Çeşitli örnekler vererek öğrencilerin çalışmayı bırakmamaları gerektiğini söylen Polat, “Sakın çalışmayı bırakmayın. Size bu konuda iki örnek vermek istiyorum. Cârullah ez-Zemahşerî isminde büyük bir tefsir âlimi var. Fakir bir aileden geliyor. Küçük yaşta da bir bacağını kaybetmiş. Babası ona rahatça yapabileceği bir meslek olan terziliği öneriyor. Fakat o ilme meraklı. Öyle ateşin bir zekâsı var ki nerede bir ilim meclisi varsa engelli hâliyle oraya gidiyor. Hazar´ın Güneydoğusunda yaşayan bu âlim, tam yedi defa Hacca gidiyor. Mu´tezili olmasına rağmen ehlisünnet tarafından da saygı duyulan büyük bir tefsir âlimidir ve bütün ümera yani yöneticiler onun ayağına gitmiştir. Akademik ve entelektüel anlamda özgül ağırlığınız yüksek olursa kesinlikle aranan bir insan olursunuz. Kovanda balınız olsun, Yemen´den size arı gelir. Size önce son derece zor şartlar altından eğitim alan fakir bir âlimi örnek verdim, şimdi de zengin bir âlimi örnek vereceğim: Muhammed bin Cerîr Taberî. Bu zatın ailesi çok zengin, geniş arazileri var. Fakat onun parada pulda gözü yok. Hayatının hiçbir döneminde parayı önemsememiş. Hatta ilmin peşinde koşmak onda bir saplantı hâline gelmiş. Zengin çevresine rest çekmiş. Evlenmemiş de. Bağdat´ta ilim adamlarının oturduğu bir semtte ikamet etmiş. Burada da bize bir ders var. Demek ki okuyan, yazan, araştıran, ilim, irfan sahibi insanlarla düşüp kalkacağız. Onların olduğu yerlerde ikamet edeceğiz. Onlarla teşrîkimesâide bulunacağız. Arkadaşlarımız bizi ayaklarımızdan aşağı çekmeyecek, mümkünse kollarımızdan tutup yukarı yükseltecek. İşte Taberî de ulemanın bulunduğu bir mahallede yaşıyor ve ölene kadar da ilimle meşgul oluyor. Tefsirinde on binlerce rivayet var, hepsini de hafızasında tutuyor. Ailesinden ötürü iyi bir gelire sahip olmasına rağmen lüks ve şatafat içinde değil son derece mütevazı bir hayat yaşıyor. Az yiyor, az uyuyor ama bedenine de bakıyor ve spor yapıyor. Taberî´nin biyografisini incelerken en çok bu detay beni etkiledi. Acaba neden spor yapıyor, yemesine içmesine dikkat ediyor diye düşündüm. Bazı eserlerinde gördüm ki şöyle diyor: ‘İlim adamının bir nefes daha fazla yaşaması aslında Allah´ın ona emridir.´ Çünkü ilim adamına bütün dünya muhtaç. O sadece kendisi için yaşamıyor, insanlık için yaşıyor. O yüzden İslam´da ölümü arzu etmek son derece kötü bir taleptir. Çünkü Müslüman insanlığı yaşatmak için var. O zaman toplumun okuyan yazan insanları çok daha değerli” ifadelerini kullandı.

“O Alanın Gereklerine Uygun İstihdam Neredeyse Ona Mezunsunuz”

Türkiye´nin, Türkiye´ye sığmayan bir ülkedir olduğunu belirten Polat, konuşmasına şöyle devam etti: “Sizler mezunsunuz. Mezun, kendisine izin verilmiş olan anlamına geliyor. Okumuş olduğunuz alanda, o alanın gereklerine uygun istihdam neredeyse ona mezunsunuz. Biz bütün dünyaya ilan ediyoruz ki bu arkadaşlar İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde eğitim almış, alanlarındaki yetkinlikleri kullanmalarına tarafımızdan izin verilmiş insanlardır. Bu yetkinliklerden bir an geriye düşmemeniz lazım. Her gün daha ileriye gitmeniz lazım. Diller Allah´ın mucizesidir. Hiçbir dil diğerinden daha az değerli değildir. Bütün diller değerlidir ama bazı diller daha işlevseldir. O zaman diller arasında buna göre bir sıralama yapabiliriz. Yoksa dillerin faziletini tartışmıyoruz. Bugün dünyada ilk beş, on dil hangisi ise ve siz kendinizi bu dillerden hangisine daha yatkın görüyorsanız lütfen o dili öğrenin. Artık Türkiye, Türkiye´ye sığmayan bir ülkedir. Türkiye, Türkiye´den daha büyük bir ülkedir. Yeryüzünün dört bir tarafında insanlar bize bizden daha fazla ümit bağlamış durumdalar. Bunu bilerek hareket etmemiz lazım. Bütün ailelerimizi tebrik ediyorum. İnşallah çocuklarımız tez zamanda bir işte istihdam olurlar. Allah onların bahtını açık eylesin. Çocuklarımıza salih ve saliha eşler nasip etsin. Onlara da vatanına ve milletine bağlı evlatlar nasip etsin.”

Anahtar Kelimeler: muş, alparslan, üniversitesi, iktisadi, idari, bilimler, fakültesi, iibf, mezunları, için
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur