#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
İslami mücadelenin unutulmaz sembolü: Şeyh Ahmet Yasin
 

İslami mücadelenin unutulmaz sembolü: Şeyh Ahmet Yasin

Filistin İslami mücadelesinin önemli önderlerinden, Siyonistlerin korkulu rüyası Şeyh Ahmet Yasin’in şahadet yıldönümü dolayısıyla, Özgür Kudüs Platformu Bölge Sözcüsü Sertaç Tekdal değerlendirmelerde bulundu.

22 Mart 2017 Çarşamba 18:32
Yazdır

Felçli olmasına rağmen Filistin'in davasının yükünü omzunda taşıyan ve işgalci İsrail’in korkulu rüyası olan Şeyh Ahmet Yasin’in Siyonistler tarafından şehit edilmesinin 13’üncü yıldönümü nedeniyle değerlendirmede bulunan Özgür Kudüs Platformu Güneydoğu Anadolu Bölge Sözcüsü Sertaç Tekdal,  Şeyh Ahmet Yasin’in örenk bir mücadele hayatı olduğunu belirti.

Özgür Kudüs Platformu Bölge Sözcüsü Tekdal, ümmete şuur ve direniş ruhu veren ve Siyonistler tarafından Apaçi helikopterlerle bir sabah namazı sonrasında şehit edilen Şeyh Ahmet Yasin’in, Filistin mücadelesinin unutulmaz sembolü olduğunu söyledi.

Şeyh Ahmet Yasin’in engelli haliyle mücadele ve azminden taviz vermediğini dile getiren Tekdal, Şeyh Ahmet Yasin’in gayretine değindi.

Müslüman bireyin bedensel engelli olmasının mücadelesinde hiçbir engelin olmadığını belirten Tekdal, “Oğlu Abdülhamid Yasin’e soruyorlar, 'babanız felçli olmasına rağmen nasıl bu başarıyı elde etti? Oğlu diyor ki ‘babamın başarısının sırrı onun bitmeyen azmi ve her daim aktif olma düşüncesiydi.’ Yani vücut pozisyonunun engelli olup olmaması hiçbir önemi yoktur, önemli olan bitmeyen azim ve gayret, öte yandan durgunluk, statiklik değil, aktiflik ve dinamikliktir. Dolayısıyla bunlar söz konusu olduğunda bir Müslüman bireyin bedensel engelli olmasının mücadelesinde hiçbir engelin olmadığını Ahmet Yasin’in mücadelesinde çok net bir şekilde görebilmekteyiz.” dedi.

Tekdal, Şeyh Ahmet Yasin’in 1967 yılında 30 yaşındayken, Filistin’de işgalin genişletildiği dönemde almış olduğu eğitim, bilinç ve şuurla Filistinlilere direniş şuuru verdiğini söyledi.

Şeyh Ahmet Yasin halkla iç içeydi

1973 yılında Şeyh Ahmet Yasin'in, Şehit Abdülaziz Rantisi’nin içinde bulunduğu bir ekiple Gazze İslam Merkezini kurduğunu hatırlatan Tekdal, “Aslında o dönme baktığımız zaman diğer Filistinli örgütlerin daha çok silahlı mücadeleye girdiği süreçte, Şeyh Ahmet Yasin ve Abdülaziz Rantisi’nin içinde bulunmuş olduğu bu öncü kadro, özellikle sosyal anlamda halkla içi içe girerek, diyalogda olmak ve onları yetiştirmek düşüncesiyle hareket etmektedirler. Gazze İslam Merkezinin kuruluşuyla beraber sosyal aktiviteler de ön planda yer aldı.” ifadelerini kullandı.

Gazze İslam Merkezinde cami merkezli bir yapılanmaya gidildiğini kaydeden Tekdal, cami merkezli yapılanmayla birlikte halkın hem manevi eğitimine hem de ihtiyaç sahiplerine maddi destek sunulduğunu söyledi.

Halkın sıkıntı ve problemlerine sosyal anlamda, Gazze İslam Merkezi tarafından çare bulmaya gayret edildiğini belirten Tekdal, “Zaten bu toplumsal anlamda iyi bir taban bulmalarına vesile oluyor. Oğlu Abdülhamid Yasin, 'Babamın anlayışında, cami merkezli bir İslami mücadele vardı. Eğer cami merkezli bir mücadele olmazsa bunun başarıya ulaşma şansı yoktur.'  diyor. Dolayısıyla Gazze İslam Merkezinin kuruluşu sonrasındaki dönemde birçok cami kuruluyor, şubeler açılıyor ve bununla birlikte Filistinli genç ve çocukların eğitim ve sosyal alanında onların sıkıntılarına çare bulma ile ilgili bir mücadele sergileniyor. O dönemde yetişen gençler ilerde HAMAS’ın mücadelesinde öncü bir kadro olacaktır.”  ifadeleriyle değerlendirmesine devam etti.

“Bekleyin yeni Hayberler muhakkak gelecektir”

Şeyh Ahmet Yasin’in Gazze İslam Merkezi ve diğer camilerde gösterdiği faaliyetler sonucunda Siyonistlerin dikkatini çekmeye ve korkularına sebep olmaya başladığını ifade eden Tekdal şunları ifade etti:

“Çünkü halk bilinçlenmeye başlıyor. Siyonistlerin işgallerine karşı direnen daha doğrusu uyanan bir halk ortaya çıkıyor. Şeyh Ahmet Yasin Gazze İslam Merkezi ve diğer merkezlerde yapmış olduğu konuşmalarla aktif faaliyetleriyle halkı uyandırdığı için 1983 yılında gözaltına alınacaktır. Bu süreçte, hatta yargıçlarla arasında geçen bazı konuşmalarda olacaktır. Mesela orada yargıç, ‘Hayber’i hep yâd ediyorsunuz hadi görelim sizi, ne yapacaksınız’ tarzında Şeyh Ahmet Yasin’e soruyor. Şeyh Ahmet Yasin de ‘bekleyin yeni Hayberler muhakkak gelecektir.’ Tutuklanma sürecinden sonra yargıçla arasında geçen bir konuşmada ise ‘İslami örgüt kurduğun ve silahlandığınız iddia ediliyor, ne diyorsunuz?’ Şey Ahmet Yasin, hiç lafı eğip bükmeden ‘Evet, zira siz işgalcisiniz bizim topraklarımızı kutsal vatanımızı işgal ediyorsunuz, bizi öldürüyorsunuz. Böyle bir süreçte kendi vatanımızı korumak, savunmak ve gerekirse silahlanmak da bizim hakkımızdır.’ diyor. Dolayısıyla bu anlamda yargıçla arasında geçen bu konuşmayla birlikte yargıç, Şeyh Ahmet Yasin’in nasıl muazzam bir akla ve zekâya sahip olduğunu da görüyor. Yargıç, Şeyh Ahmet Yasin’i kast ederek,  gazetecilere ‘Evet felçli ve oturak bir insan ama onun felçli ve oturak olmayan bir aklı ve bir dili var.’ diyor. ”

Tekdal, “Sözkonusu mahkemede Şeyh Ahmet Yasin 13 yıllık ceza alıyor, fakat 1985 yılında esir takasında tekrar serbest bırakılıyor. 1987 yılında birinci intifada başlıyor. Birkaç Filistinli işçinin üzerine kamyonetini süren bir Siyonist'in bu tavrından dolayı şehit ediliyor ve intifada başlıyor. Burada yine Şeyh Ahmet Yasin önemli bir aktör oluyor. Filistin halkı birinci intifadayla büyük bir mücadeleye başlamış oluyor. Bu mücadeleler İzzetin El Kassam ile birlikte İsrail'de büyük bir korku ve paniğe sebebiyet veriyor.” ifadelerini kullandı.

“Müslümanlarda cihattan uzaklaşırsa ümmet ölür”

Şeyh Ahmet Yasin’in hayatında cihadın önemli bir yer tuttuğuna vurgu yapan Tekdal,  Ahmet Yasin’in ümmete, “Müslümanlar cihattan uzaklaşırsa ümmet ölür” ruhunu sürekli ümmete ve Filistin'e aşıladığını belirterek, “Şeyh Ahmet Yasin, İsrail’in tekrar korkulu rüyası olması akabinde onu şehit etmek için planlar gerçekleştirecekler. O ve İsmail Heniyye’nin bulunmuş olduğu eve saldırı olur, Allah'ın takdiriyle oradan sağ kurtulurlar. Fakat 22 Mart 2004 tarihinde bir sabah namazı çıkışı Apaçi helikopterle yapılan füze saldırısında, Şeyh Ahmet Yasin Rabbine kavuşur. Gerçekten ümmete büyük bir öncü, rehber olduğunu ispat etmiştir.” dedi.

(İLKHA)

Anahtar Kelimeler: filistin, islami, mücadelesinin, önemli, önderlerinden, siyonistlerin, korkulu, rüyası, şeyh, ahmet
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur