#Haksedagazetesi
TWİTTER takip
Son Dakika
PKK operasyonunda bir kişi tutuklandı Sahte rapor hazırlayan 12 kişi tutuklandı "Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır" Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı Peygamber sevdalıları Muş’ta bayramlaştı 5 binden fazla engelliye evde bakım hizmeti veriliyor Varto DBP eski ilçe başkanı PKK'den tutuklandı Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’ Miniklerin Ramazan sevinci Rektör Polat öğrencilere hitap etti
'Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır'
"Makam ve mevki lütuf olduğu kadar imtihandır"
 
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
Bayramda İslam Şehitleri unutulmadı
 
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
Yeni valimiz ‘Aziz Yıldırım’
 
Miniklerin Ramazan sevinci
Miniklerin Ramazan sevinci
“HÜDA PAR, Kürdistan bölgesi başta olmak üzere dengeleri değiştiren bir aktördür”
 

“HÜDA PAR, Kürdistan bölgesi başta olmak üzere dengeleri değiştiren bir aktördür”

Referandum sonuçlarını değerlendiren HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, HÜDA PAR’ın başta Kürdistan bölgesi olmak üzere bölgede etkin ve dengeleri değiştiren bir aktör olduğunu söyledi.

20 Nisan 2017 Perşembe 09:53
Yazdır

HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan referandum sonuçlarını değerlendirdi. HÜDA PAR’ın başta Kürdistan bölgesi olmak üzere bölgede etkin ve dengeleri değiştiren bir aktör olduğunu belirten Çağlayan, HÜDA PAR’ın AK Parti ve HDP’nin tabanına da referanduma bakışıyla yön verdiğini söyledi.

HÜDA PAR’ın  referandumda kilit parti rolünü aldığına dikkat çeken Çağlayan, “Partimiz tabanıyla yaptığı istişareler sonucu kararını EVET’ten yana verdikten sonra, tabanıyla beraber vermiş olduğu kararın arkasında durmuş, kendi tabanıyla beraber AK Parti ve HDP tabanına da referanduma bakışıyla yön vermiştir. Partimiz (HÜDA PAR) ilkeli ve dürüst siyaseti ile sadece kendi tabanını değil birçok tabanın, kesimin tutumuna özellikle bölgede yön verdiğinin altını çizmek isterim. HÜDA PAR, başta Kürdistan bölgesi olmak üzere etkin ve dengeleri değiştiren bir aktör olduğunu göstermiş ve tescil etmiştir. Kimden gelirse gelsin doğruya doğru deyip doğrunun yanında yer alan, yine kimden gelirse gelsin yanlışa yanlış deyip yanlışın karşısında duran, kendi aleyhinde bile olsa halkın faydasını ve toplumun maslahatını önceleyen bir strateji ile hareket ettiği için halkımız da HÜDA PAR’ı takdir etmektedir. Bu da HÜDA PAR’ı umut haline getirmektedir.” Dedi.

“Irkçı söylemler, evet bloğunda kayıplara neden oldu”

Referandum süreci boyunca yapılan çalışmalarda, mitinglerde zaman zaman ırkçı ve milliyetçi söylemlerin varlığına şahit olduklarını hatırlatan Çağlayan, “Bu milliyetçi söylemler Türk halkından ciddi manada bir rağbet görmediği gibi Kürt halkından da alınacak daha fazla desteğin önüne set çekmiştir. Bu sonuca baktığımızda mayasında İslam kardeşliği olan bu toplumda bu tür söylemlerin kabul görmediği, İslam kardeşliği temeli üzerinden siyaset ve söylemler geliştirilmesi gerektiği çok net bir şekilde anlaşılmıştır. Ayrıca “HAYIR” bloğunu oluşturan tüm kesimlerin iradesine de saygı gösterilip yeni süreçte halkın maslahat ve menfaatini önceleyecek siyaset yapılması gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

“Kürt halkının yeni sisteme Evet demesinin çok doğru okunması gerekir”

Kürt halkının yeni sisteme Evet demesinin çok doğru okunması gerektiğini ifade eden Çağlayan, “Bölge hariç, Türkiye’nin birçok yerinde hükümetin kendi tabanından dahi destek alamadığı, sistem açısından Kürt halkına yönelik herhangi olumlu bir söylem kullanılmamasına rağmen Kürt halkının yeni sisteme Evet demesinin çok doğru okunması gerekir. Ortaya çıkan sonuçtan anlaşılması gereken diğer bir husus ise, Kürt halkının çukur ve barikat siyasetine, çatışma ve bombalı saldırılara karşı olduğunu ve bu yanlış siyaseti cezalandırarak, huzurdan kardeşlikten yana olduğunu sandığa yansıtmış, herkesin kendisi için çıkarması gereken bir ders vermiştir. Bazı siyasi partilerin kutuplaştırıcı ve ötekileştirici dili terk etmesi gerektiği gibi, kardeşlik esası çerçevesinde birlikte yaşamı esas alan bir tavrın sergilenmesine şiddetle ihtiyaç vardır.” Şeklinde konuştu.

“Adalet, meşveret ve liyakat ilkelerinden uzak bir sistem, yeni bir enkaz demektir.” Diyen Çağlayan, “Bu noktadan sonra Kürt halkının ve İslami kesimin, meşru temel haklarının kendilerine teslim edilmesi noktasında hükümetten bazı talep ve beklentileri olacaktır. Bir asra yakındır gasp ve inkâr edilen bu temel ve meşru haklarının hiç bir şekilde pazarlık konusu yapılmadan, herhangi bir şarta bağlanmadan teslim edilmesi ve anayasal güvence altına alınması gerekir. Yeni süreçte adalet, meşveret ve liyakat ilkeleri baz alınarak yeni adımların atılması gerekmektedir. En ideal sistemin bile bu ilkelerden uzak durması halinde, oluşabilecek enkazların meydana getireceği tahribattan herkes kendi payını alacaktır.” Dedi.

“Küresel Emperyalist Güçler, Ulusal Kemalist vesayet ile Bölgedeki silahlı örgüt vesayeti, kaybetti”

Referandumdan çıkan sonuçtan sonra Küresel Emperyalist Güçlerin, Ulusal Kemalist Vesayet rejiminin ve Bölgedeki silahlı örgüt vesayetinin büyük bir yenilgiye uğratıldığı söyleyen Çağlayan, “Küresel emperyalist güçlerin uluslararası vesayeti, Askeri, bürokratik ve yargı oligarşisinin ulus dayatmacılığına dayalı ülke genelindeki vesayeti ve örgütün kemalizmi kopya ederek oluşturmak istediği şiddete dayalı bölgesel vesayeti de bitecektir  inşallah.” Diye konuştu.

Sivil bir anayasanın  oluşturulmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Çağlayan son olarak şöyle konuştu:,

“Sonuç olarak; Oluşturulacak yeni yönetim (sistem) şekliyle, yönetimde istikrarın büyük ölçüde sağlanılacağı, dolayısıyla temsilde adaletin sağlanması için seçim barajının kaldırılması başta olmak üzere, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu'nun değişmesi gerekir. Özellikle Ülkemizde özlenen güven ve istikrarın sağlanabilmesi için  halkın ihtiyaçlarını karşılayabilecek, ithal kültürlerden arındırılmış, toplumun inanç, değer ve özüyle uyuşan yeni, sivil bir anayasanın  oluşturulması şart ve kaçınılmaz olmuştur.”

(Ayetullah Tarhan-HAKSEDA)

Anahtar Kelimeler: referandum, sonuçlarını, değerlendiren, hüda, par, muş, başkanı, şirin, çağlayan, par’ın
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
07:15
Öğlen
13:00
İkindi
15:58
Akşam
18:22
Yatsı
19:51
MUŞ NÖBETÇİ ECZANELERİ
Videogaleri
MUŞ KUTLU DOĞUM 2016
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1967 Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur